NEŽ JSEM TĚ POZNALA / ME BEFORE YOU

Michaela Mayer

ME BEFORE YOU

NEŽ JSEM TĚ POZNALA / ME BEFORE YOU – 2016 – předloha kniha Jojo Moyes – Příběh o sblížení mladé dívky Louisy „Lou“ Clark (Emilia Clarke – např. Daenerys Targaryen z Her o trůny) z malého anglického městečka s mladíkem William „Will“ Traynor (Sam Claflin – např. Finnick Odair ve filmech Hunger Games) který je díky nehodě ochrnutý (paraplegik) na celém těle a je na vozíčku. Režie: Thea Sharrock.

Louisa si musí najít novou práci a dostane šanci od matky Willa, která jí přijme na místo ošetřovatelky. Will je cynik a zpočátku reaguje na její odvážný přístup k životu i k módě (její modely jsou super praštěné v kontrastu s exteriéry chladného anglického venkova a sofistikovanou rodinou Willa) chladně, ale postupně se stanou přáteli a začnou k sobě cítit i víc, a to i přesto, že Louisa má přítele Patricka (Matthew Lewis). Louisa se dozví, že Will dal svým rodičům ještě šest měsíců a poté ho musí odvést do Švýcarska na eutanazii, protože se nemůže srovnat s bolestí a se svým postižením. Louisa se ho snaží přesvědčit s podporou jeho rodičů (Janet McTerr a Charles Dance), aby svůj názor přehodnotil a bere ho na různá dobrodružství, aby mu dokázala, že život stojí za to žít. V dalších rolích jako otec Louisy Brendan Coyle (známý rolí Johna Batese v Panství Downton), fyzioterapeut Nathan, který se stará o Willa Steve Peacocke.

Už z upoutávek víte, že na konci budete brečet, ale do té doby se můžete bavit a smát. Není to špatně strávený čas. Emilia Clarke umí skvělé věci s obočím, mile se směje a role jí očividně sedí. Trošku mi tady připomíná naši českou herečku Kateřinu Janečkovou. Jen jsem zamyslela, jak by vypadal příběh, kdyby rodina Willa nebyla tak zámožná.