INSTA NEWS

Toulám se po večerní Praze a u Národního divadla na piazzette hraje na venkovni klavír jeden klavírista naprosto božsky…#concert #prague #nationaltheatre #piazzetta #instaprague #magic #summernight podloubí se sloupy a korintskými hlavicemi
INSTA NEWS

400 LET OD ÚMRTÍ W. SHAKESPEARE

Michaela Mayer

Shakespeare-in-Love_v2 (2)

Dnes oslavujeme génia Williama Shakespeare. On dal světu nejromantičtější lásky i tragédie, hry plné lidských emocí, díky tomu je jeho dílo stále aktuální možná i díky překladům Martina Hilského, divadelním představením, Letním Shakespearovským slavnostem v purkrabství pražského hradu a filmovým zpracováním.

Film Shakespeare in LOVE/Zamilovaný Shakespeare (1998) je jedním z mých nejoblíbenějších, s naprosto skvělým obsazením, hudbou. Získal několik Oscarů a dalších filmových ocenění. Mezi herci funguje chemie. Všichni jsou úžasní!

Chůva: “Paní moje, dům se probouzí, je tu nový den.”

Viola: “Je tu nový svět”

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA & PRECIOSA

Michaela Mayer
Sněhová královna a Preciosa

Sněhová královna a Preciosa

Balet Sněhovou královnu v Národním divadle zdobí český křišťál z Preciosy

Příběh o kruté královně, která očarovala chlapce Kaje pomocí jednoho malého střípku z kouzelného zrcadla a uvěznila ho ve svém světě, kde není místo pro lásku, asi není třeba představovat. Baletní verzi tohoto díla vytvořil slavný anglický choreograf Michael Corder pro Anglický národní balet na hudbu Sergeje Prokofjeva. Nyní přichází Sněhová královna na  první scénu, na repertoár Baletu Národního divadla. Jde o velký titul v tradičním pojetí, který uchvacuje své diváky nejen tanečními výkony, ale i oslnivou a třpytivou výpravou. Jde o skvostnou záležitost, vždyť například jen kostým Sněhové královny je osázen více než 30 tisíci kusy kamenů českého křišťálu. Na vzniku kostýmní výpravy, stejně jako na tvorbě šperků Sněhové královny, se podílela Preciosa, díky níž vznikla i originální sada šperků v licencované sérii přímo pro diváky Národního divadla. ESHOP PRECIOSA

Sněhová vločka

Sněhová vločka

I když by se to na první pohled nezdálo, existuje mezi společností Preciosa a baletem Národního divadla úzké umělecké spojení. Stejně jako je Preciosa známá svým mistrovským výbrusem, tak i Balet Národního divadla lze přirovnat k zářícímu křišťálu, který díky mistrovství v oboru a dokonalé technice může zářit ze svého nitra, z duše tanečníka.

Nenechte si ujít příležitost vidět tuto úspěšnou inscenaci na první scéně Národního divadla v barvách brilantního českého křišťálu z Preciosy.

KOUPIT VSTUPENKY ZDE ONLINE

Sněhová královna a Preciosa

Sněhová královna a Preciosa

Hudba: Sergej Prokofjev

Libreto: Michael Corder podle H. Ch. Andersena

Choreografie a režie: Michael Corder

Scéna a kostýmy: Mark Bailey

Dirigent: Václav Zahradník / Sergej Poluektov

Hraje Orchestr Státní opery

Česká premiéra: 3. 3. 2016 ve Státní opeře

2. premiéra: 4. 3. 2016

Reprízy: 6., 8., 19., 22. 3.2016

Hlavní motiv Sněhové královny: foto Pavel Hejný

Mark Bailey a první sólistka Baletu ND, Alina Nanu na zkoušce kostýmu. Mark Bailey and the principal dancer of the Czech National Ballet, Alina Nanu at the costume fitting. Foto Hana Smejkalová.

Mark Bailey a první sólistka Baletu ND, Alina Nanu na zkoušce kostýmu. Mark Bailey and the principal dancer of the Czech National Ballet, Alina Nanu at the costume fitting. Foto Hana Smejkalová.

 

 

Převzato: Preciosa

The Snow queen at the National theatre is adorned by PRECIOSA Crystal

11. 02. 2016

It is probably not necessary to introduce the story of the cruel queen who enchanted the boy Kai using one small shard of a magic mirror and imprisoned him in a world where there was no place for love. The ballet version of this story was created by the English choreographer Michael Corder for the English National Ballet and it has been to the music of Sergei Prokofiev. Now, the Snow Queen has been added to the repertoire of the National Theatre Ballet. This involves a large traditionally conceived work which enthrals audiences not only with the dance performances, but also with its dazzling and glittering stage settings and costumes. These are quite magnificent and the costume of the Snow Queen alone, for example, includes more than 30 thousand PRECIOSA Crystal Components. Preciosa has contributed to the creation of the costumes and jewellery for the Snow Queen. This has also led to the creation of an original set of jewellery in a licenced series designated specifically for National Theatre audiences.

 

There is a very close artistic connection between Preciosa and the ballet at the National Theatre, even though this may not seem to be the case at first glance. Just as PRECIOSA Crystal Components are known for its masterly cutting, the National Theatre Ballet can also be compared with glittering crystal, which gleams from within, from the soul of the dancer, thanks to the mastery of the field and the flawless technique.

 

Don’t miss the opportunity to see this successful production at the National Theatre in the colours of brilliant Czech crystal from Preciosa.

 

Music: Sergei Prokofiev

Libretto: Michael Corder according to H. Ch. Andersen

Choreography and direction: Michael Corder

Stage and costume design: Mark Bailey

Conductor: Václav Zahradník / Sergei Poluektov

The music is performed by the State Opera Orchestra

 

The Czech Premiere: 3.3.2016 at the State Opera

The 2nd premiere: 4.3.2016

Repeat performances: 6th, 8th, 19th and 22nd March

 

Main motif of The Snow Queen: Image by Pavel Hejný.

Image by Hana Smejkalová.

Sněhová královna a Preciosa

Sněhová královna a Preciosa

OHAD NAHARIN

Viktor Konvalinka (tančící) je naprosto úchvatný a velký talent, už když jsem ho viděla v Boleru tehdy jako studenta, tuším v roce 2003.

Louskáček

Vločky

American Ballet Theatre nastudovali nového Louskáčka  – absolutní nádhera – na snímku vločky. Ale i my máme balet Louskáček od P. I. Čajkovského krásně zpracovaný v Národním divadle pod názvem Vánoční příběh – choreografie Youri Vàmos.

Louskáček ND

Únor 2002 Vídeň a jejich zpracování Louskáčka, kterou jsem měla možnost shlédnout ve Vídeňské státní opeře. Mimochodem interiér hlediště se nedá srovnat s naší operou.

Vídeň

Pam Ann

Pam Ann alter – ego australské komediální herečky Caroline Reid. A jdete-li na její show, 100% nemůžete být homofóbní 🙂 Někdy je tak hustá, že třeba v Berlíně na podzim letošního roku pár lidí odešlo.

Noc divadel 2014

Noc divadel 2014

Též se někam dnes chystáte v rámci Noci divadel? My do Vinohradského, Stavovského, do La Fabriky a nově na Jatka 78.

 

….a jak to dopadlo? 🙂

Noc divadel 2014 Vinohradské divadlo

Ve Vinohradském divadle jsme viděli jak se pracuje s jevištními stoly a tahy, vyzkoušeli si prkna, na kterých stáli takoví velikáni jako Miloš Kopecký a nebo Vlastimil Brodský. Ve Slévárně La Farbriky jsme nahlédli pod pokličku moderním technologiím a jejich využití na divadle. A večer jsme zakončili podhledem na panorama Pražského hradu na vyhlídce Národního divadla u trig – (triga – označení antického trojspřeží). 2.ročník Noci divadel se vydařil!

Jatka 78

btw. Jatka 78 – verze 001 i tak super. V prosinci se zavře a bude se pracovat do dubna na další etapě. http://www.jatka78.cz/

DON QUIJOTE

Michaela Mayer

Balet Státní opery pod režijní taktovkou Jaroslava Slavického nastudoval balet DON QUIJOTE od Ludwiga Minkuse v choreografii původně dle Maria Petipy. My jsme měli možnost shlédnout 4.března 2012 teprve 5.představení. Hlavní netaneční role se ujal Milan Boček a jeho sluha Sancho Panza byl Jurij Kolva. Mladý pár Kitri – Alina Nanu a Basil – Ondřej Vinklát jako j.h.a druhý toreador Espada Jurij Slypyč s tanečnicí Mercedes – Philippine de Sevin odvedli poctivou baletní práci hodnou baletu Státní opery. Jinak to bylo představení scénou a kostýmy trochu zastaralé, jakoby oprášené ze skladu. Klasika je klasika, ale v dnešní době máme nové technické možnosti a tady využity nebyli.

DON QUIJOTE

DON QUIJOTE