INSTA NEWS

Tuhle jsem šla kolem Národní kavárny…ano po Národní třídě a kavárna se jmenuje Národní, protože tady se opravdu scházela naše intelektuální společnost. A na stěně je tento citát, stálého návštěvníka. Hledáte nebo čekáte? A na co, koho? Já jsem ta co hledá, nesedím v koutě a nečekám. Hledám příležitosti, jak se pracovně i duševně posunout a něco nového se naučit. Trošku mi to připomíná: "Přej si a bude Ti dáno." A nebo mantru od Rhondy Byrne a její knížka Tajemství, jednoduše filozofie pozitivní myšlení.O Národní kavárně – na místě, jež bylo svědkem společenského a kulturního dění už od přelomu 19. a 20. století, kdy byla Národní kavárna založena. Na místě, kde se scházeli milovníci kavárenského života jejichž životní příběhy se staly inspirací mnoha literárních a divadelních děl.Národní kavárna se těšila přízni velikánů, jakými byli např. Karel Čapek, S.K. Neumann, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura, či Voskovec s Werichem… Svůj šálek kávy zde usrkával i Jan Masaryk….ještě, že se to nejmenuje Pražská kavárna 🙂 #narodnikavarna #narodnikavarnapraha #citat #jaroslavseifert #seifert
INSTA NEWS

INSTA NEWS

Co děláte s knihami, které jste přečetli,už se k nim nevrátíte nebo jste si pořídili další vydání? Já je nosím do Městské knihovny v Praze, jsem dlouholetou členkou, i když jsem měla větší přestávku, kdy jsem měla fóbii číst knížky z knihovny, natož před spaním v posteli, pak jsem si šla znovu umýt ruce. A co jste četli? Láska je jen slovo nebo ságu Twilight od Stephenie Meyer? #knihy #books #knihovna #mlp #MestskaknihovnavPraze #ctenarictenarum #dejknizedalsisanci #PHILANTHROPY #dobrocinnost #laskajejenslovo #JohannesMarioSimmel #zatmeni #rozbresk #twilight #stepheniemeyer
INSTA NEWS

INSTA NEWS

A co čtete Vy? #krasniaprokleti #francisscottfitzgerald #thebeatifulanddamned #books #coctu #whatiread #summerreading #summerreadinglist
INSTA NEWS

NEŽ JSEM TĚ POZNALA / ME BEFORE YOU

Michaela Mayer

ME BEFORE YOU

NEŽ JSEM TĚ POZNALA / ME BEFORE YOU – 2016 – předloha kniha Jojo Moyes – Příběh o sblížení mladé dívky Louisy „Lou“ Clark (Emilia Clarke – např. Daenerys Targaryen z Her o trůny) z malého anglického městečka s mladíkem William „Will“ Traynor (Sam Claflin – např. Finnick Odair ve filmech Hunger Games) který je díky nehodě ochrnutý (paraplegik) na celém těle a je na vozíčku. Režie: Thea Sharrock.

Louisa si musí najít novou práci a dostane šanci od matky Willa, která jí přijme na místo ošetřovatelky. Will je cynik a zpočátku reaguje na její odvážný přístup k životu i k módě (její modely jsou super praštěné v kontrastu s exteriéry chladného anglického venkova a sofistikovanou rodinou Willa) chladně, ale postupně se stanou přáteli a začnou k sobě cítit i víc, a to i přesto, že Louisa má přítele Patricka (Matthew Lewis). Louisa se dozví, že Will dal svým rodičům ještě šest měsíců a poté ho musí odvést do Švýcarska na eutanazii, protože se nemůže srovnat s bolestí a se svým postižením. Louisa se ho snaží přesvědčit s podporou jeho rodičů (Janet McTerr a Charles Dance), aby svůj názor přehodnotil a bere ho na různá dobrodružství, aby mu dokázala, že život stojí za to žít. V dalších rolích jako otec Louisy Brendan Coyle (známý rolí Johna Batese v Panství Downton), fyzioterapeut Nathan, který se stará o Willa Steve Peacocke.

Už z upoutávek víte, že na konci budete brečet, ale do té doby se můžete bavit a smát. Není to špatně strávený čas. Emilia Clarke umí skvělé věci s obočím, mile se směje a role jí očividně sedí. Trošku mi tady připomíná naši českou herečku Kateřinu Janečkovou. Jen jsem zamyslela, jak by vypadal příběh, kdyby rodina Willa nebyla tak zámožná.

 

SVATOPLUK ČECH

Michaela Mayer

Svatopluk

SVATOPLUK ČECH  – (21. února 1846, Ostředek – 23. února 1908, Praha-Holešovice) byl český básník, prozaik, novinář a cestovatel, který se proslavil fantastickými příběhy pana Broučka a stal se jedním z průkopníku science fiction v české literatuře.  Po autorovi je i pojmenován secesní Čechův most, jednoduše pro všechny jde o pokračování pražské Pařížské ul.

Most

Ale vraťme se k Výletům pana Broučka … díky mému nejoblíbenějšímu mostu jsem se k této knize tří povídek (Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století a M. Brouček na výstavě) vrátila. Pravda chvilku trvalo než jsem si zvykla na archaický styl psaní (napsáno 1888 a 1892!), ale pak jsem se opravdu bavila, humor je současný – Měsíčňané mluví česky, Češi jsou tím pádem největším národem světa, kritika měšťanstva v druhém díle, kdy opět Matěj Brouček v hospodě pana Würfla přebere piv než je zdrávo, usne jinde než na ulici a zdá se mu, že se dostal do Prahy 15.století, která je právě v obležení vojskem Zikmunda Lucemburského a přijme pohostinnost Jana Domšíka, pána domu od Bílého zvonu (současný název u Kamenného zvonu, dům na Staroměstském náměstí, kdysi jsem tam byla na výstavě). Bavil mě popis Prahy té doby a znovu jsem si připomněla, důvod názvů některých ulic a míst (Na Můstku, Na Příkopě apod.) Ovšem sám pan Matěj Brouček je osoba skvěle napsána, jeho nabubřelost, zbabělost a hloupost mě místy iritovala. Třetí díl jsem nečetla, možná jindy 🙂

Dům u Kamenného zvonu

 

LÁSKA JE JEN SLOVO

Michaela Mayer
Láska je jen slovo

Johannes Mario Simmel – Láska je jen slovo (německy Liebe ist nur ein Wort) je román rakouského spisovatele z roku 1963 překlad Jana Pecharová.

OBSAH:

Oliver Mansfeld je mladík, který přijíždí do internátu doktora Floriana. Už na své cestě se seznamuje s Verenou Lordovou, vdanou starší ženou. Oliver se do ní okamžitě zamiluje.

Ve škole poznává Hansiho, malého hrbatého kluka, který, ač je postižený, je velice chytrý a během pár dní začne Olivera vydírat. Vyhrožuje, že pokud Oliver neposlechne a nebude dělat to, co mu Hansi řekne, poví doktoru Florianovi, že se tajně schází s Verenou.

Do Olivera se zamiluje dívka jménem Geraldina, přezdívaná „Superštětka“. Velice ho miluje, ale ví, že on ji ne. A protože Oliver miluje Verenu, chce Geraldině říct, že je konec. Ale neví, jak na to, a tak požádá Hansiho, aby mu pomohl. Hansi slíbil a pomohl: shodil Geraldinu ze srázu. Geraldina si polámala hodně kostí, má něco i s páteří a lékaři se domnívají, že to bude mít trvalé následky. Ale jejich předpověď se nesplnila. Oliver se cítí vinen, ale musí mlčet.

Oliver a Verena se scházejí v jednom opuštěném domě. Ale po Vánocích zjistí, že jejich domov vyhořel. A objeví se sluha Lordových, Leo, který také Olivera vydírá, protože všechno ví. A tak si milenci najdou jednu kavárnu.

Začnou prázdniny, děti z internátu odjíždí domů. A Oliver odjíždí do Itálie za Verenou. Tam se tajně schází, tráví spolu veškerý čas. Jenže Oliver má pocit, že je někdo sleduje, ale nechce se tím zatěžovat.

Po návratu z Itálie se Oliver a Verena rozhodnou, že vše řeknou jejímu muži. Jaké je jejich překvapení, když jim Manfred Lord oznámí, že už to ví. A dokonce jim podává pomocnou ruku.

Na konci prosince dává Oliver na poštu jejich román o lásce, zbývá dopsat už jen jedinou chybějící kapitolu, která nebude nikdy napsána. Rukopis se dostane do rukou frankfurtského redaktora Alberta Lazaruse. Albert čte a dostane strach, chce Olivera varovat, ale je pozdě. Oliver byl nalezený mrtvý. Rozbíhá se pátrání, ve kterém vyjde najevo, že se Oliver po Vánocích vrátil do internátu. Setkal se s Verenou, která mu řekla, že je konec. Přečetl si i její dopis, který mu napsala.

Oliver byl nešťastný, a tak ho našel i Manfred. Manfred ho zmlátil, ale nezabil ho. Poté odešel. Oliver se probral z bezvědomí a ze zoufalství spáchal sebevraždu: oběsil se.

  • Od začátku mě kniha strhla. Užívala jsem si způsob stylu psaní i překladu. Nešlo mi ani tak o závěr ale příběh.
  • Zamýšlela jsem se nad pocity dětí narozených zhruba v období druhé světové války a jejich názory v 60.letech o chování svých rodičů právě při válečném konfliktu.
  • Intriky, láska, zákeřnost, moc a lži.

 

ELEMENTARY/JAK PROSTÉ

Michaela Mayer

Elementary

ELEMENTARY/JAK PROSTÉ – seriál z produkce kanálu CBS od 2012. Nyní končí 4.řada a natáčí se 5.

V hlavních rolích Sherlock Holmes  – Jonny Lee Miller a Joan Watson – Lucy Liu – x-té zpracování a pochopitelně seriálové díky knihám sir Arthura Conana Doyla. Postavy z knih jsou lehce pozměněné dle vzoru přítel doktor John Watson a zde exlékařka Joan Watsonová. Moderní zpracování o londýnském detektivovi žijícím v New Yorku.

Zábavné, chytré, poutavé.

Vztah mezi Sherlockem a Joan je příjemně nekomplikovaný a lehce ironický.

Obměny základních postav a nový přístup k případům vzhledem k současnosti.

Pro mě mnohem zajímavější než moderní verze s Benedictem Cumberbatchem.

Dabing – Libor Bouček a Nela Boudová.

Vedlejší postavy – Aidan Quinn (kapitán Toby Gregson), Jon Michael Hill (detektiv Marcus Bell).

Úžasně hrající inteligentní psychopatky Natalie Dormer – Irene Adlerová a Moriarty.

Shlédnutí online: neručíme, jak bude odkaz dlouho fungovat!

ČTENÁŘI ČTENÁŘŮM

Michaela Mayer

Knihy

Co se staršími knihami, ke kterým se už nevrátíte a není nutné je mít kvůli dobrému pocitu doma? Šup s nimi do knihovny. Já jsem jich do pobočky Městské knihovny v Praze do pobočky na Korunní odnesla 60 ks a mezi nimi si knihovnice hned asi 10 ks odebrali do knižního fondu. Snad někomu ještě zpříjemní život 🙂

Knihy 2

 

 

 

THE DRESSMAKER

Michaela Mayer

 

The Dressmaker/Švadlena 2015 – australský film s Kate Winslet, která se vrací v roce 1951 do rodného zapadákova v buši s kufříkovým šicím strojem Singer v ruce a zkušenostmi z módních salónů v Paříži, aby našla pravdu a vykonala pomstu. Natočila Jocelyn Moorhouse na základě knižní předlohy australské autorky Rosalie Ham.

Tento film bych popsala jako dámský western, kde místo pistolí se bojuje v ruce s jehelníčkem a špendlíky a tvrdé pěsti kovbojů jsou nahrazeny jemnou graciesností modelů HAUTE COUTURE tehdejší doby. Matku se ztrátou paměti naprosto skvěle hraje Judy Davis a dalším australským hercem je Liam Hemsworth.  Dlouho jsem se tak nezasmála, nepoplakala a nebyla ovlivněna. Bavila mě kamera a barvy ve Wes Andersonovském stylu, komické postavy, absurdní kombinace, příběh matky a dcery, láska, samotný příběh, proměna Gertrudy – z dívky s brýlemi v motýla. Prostě paráda. Chvilku jsem se nenudila. Za mě výborná!

Stáhnout si můžete na uložto torrent (vyzkoušeno) nebo přímo film.

 

KTEROU PRVNÍ?

Michaela Mayer

Obě mám na nočním stolku a zvažuji, kterou první? Obě mají výborné hodnocení. Podle obou budou natočeny filmy. Jedna je thriller a druhá pohled do současného světa. Máte přečteno? Kterou doporučujete Vy?

Kterou první?

Kterou první?